Bőrünk legfelső rétege, a hámréteg - teljesen természetes módon -, folyamatosan cserélődik. A legkülső réteg felé haladva csökken az egyes hámrétegek hidratáltsága.
Amikor a legfelső sejtsor víztartalma 10 % alá esik, elhalnak a sejtek és bekövetkezik a hámlás. A szélsőséges környezeti viszonyok, - hideg, szeles időjárás, száraz és szennyezett levegő, valamint a nem megfelelő tisztítószerek használata - még inkább csökkentik bőrünk hidratáltságát, így a hámlás erőteljesebb lesz. Ilyenkor az alsóbb rétegek szarulemezkéi között fellazul a rendezett kapcsolat, a bőr sérülékeny és repedezett lesz, mi pedig minden mosakodás után úgy érezzük, mintha arcbőrünk legalább két számmal kisebb lenne a kelleténél.
A szaruréteg vastagsága testtájanként változik. A szaruképződést mechanikai, kémiai, valamint egyéb kóros folyamatok csökkenthetik vagy növelhetik. A bőrmegújító program keretében mindenek előtt a bőr felszínén felgyülemlett elhalt hámot kell mechanikai vagy kémiai úton eltávolítanunk.
Mechanikai hámlasztásnak tulajdonképpen az egyszerű bőrradírt nevezzük, ami a következőképpen készül: normál hidratáló krémbe valamilyen érdes felületű anyagot, - általában búzakorpát, apróra őrölt barackmagot, s egyéb mikroszemcséket - kevernek. A krémet körkörös mozdulatokkal masszírozzuk a bőrön, a szemcsék pedig mint a smirgli, finoman leradírozzák a legfelső, elhalt hámréteget.
Bőrtípustól függetlenül ajánlatos hetente legalább egyszer átradíroznunk bőrünket egy ilyen arcradírral. Ha a bőr átradírozását, az ún. peelingezést elhanyagoljuk, a továbbiakban alkalmazott tápláló pakolások, de akár egy egyszerű hidratáló krém felszívódását is megnehezítjük, s a kívánt hatás elmarad. Ősszel az UV-sugárzás már sokkal gyengébb, mint nyáron, ezért ez az évszak igencsak kedvezô alkalom egy intenzív kémiai bôrhámlasztó kúrához. Kémiai hámlasztás során egy hámoldó anyag -többnyire valamilyen gyümölcssav- tartalmú pakolást visznek fel a bőrre, ami tulajdonképpen finoman leoldja a bőr felszínéről a túlságosan megvastagodott szaruréteget. A hámlasztás után a bőr selymes, puha és jobban átjárható lesz, a peelingezés után felvitt kozmetikum pedig könnyebben szívódik fel. A hámlasztás a korpás szeboreás bőrök finomítására is alkalmas, hiszen a pórusok nem tömődnek el, így a bőr spontán is tisztul.
A hámlasztás során tehát kitisztulnak pórusaink, felfrissül és megújul bőrünk. A fontos bőrtápláló anyagok és vitaminok pedig bejutnak a bőr mélyebb rétegeibe is, így gyógyító, regeneráló hatásukat sokkal nagyobb mértékben ki tudják fejteni.
Mire megoldás az AHA?
1. Ősszel mindenkinek ajánlatos egy-egy AHA-s kúra, ugyanis mindannyiunk bőrének szüksége van fiatalító, regeneráló kezelésre. A fiatal, problémamentes, vagyis a normál bőrűeknek elegendô egy öt hetes, öt kezelésből álló kúra, mely során az AHA peeling után tápláló, vitaminos pakolásokkal kényeztetik a bőrt. A későbbiekben havonta, kéthavonta iktassunk be ismét egy-egy emlékeztető AHA-s hámlasztást.
2. Aknés, zsíros bőrre ugyancsak egy öt hetes, viszont tíz kezelésből álló kúra javasolt, ami így heti két alkalmat foglal magában. A gyümölcssavak elősegítik a pórusok spontán ürülését, így gyorsabban javul a bőr állapota. Az AHA után kérhetünk kozmetikusunktól iontoforézises kezelést, vagy tápláló pakolásokat.
3. Ráncoldás céljából, valamint a nap és a szolárium roncsoló hatása ellen is egy 10 alkalmas kúra, majd a továbbiakban havonta egy-egy emlékeztető kezelés ajánlott. A kozmetikus az AHA után végezhet ránctalanító masszázst, otthoni ápolásként pedig ránctalanító krémeket alkalmazzunk.
4. Az AHA kitűnő gyógyító hatást mutat ezen kívül májfoltok és pigmentrendellenességek, valamint szemölcs és futószemölcs kezelésénél is. Ebben az esetben mindenképp keressük fel kozmetikusunkat!
|